آیا باید به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید؟
برخی از بیماری‎های پوستی را می‎توان بدون خطر در خانه درمان کرد، در حالی که برخی از آنها به مراقبت متخصص پوست و مو نیاز دارند. نحوه بیان این تفاوت را یاد بگیرید.
طبق اظهارات آکادمی پوست پزشکی آمریکا (AAD)، متخصص پوست، پزشکی است که در مورد سلامت پوست، مو و ناخن شما تخصص دارد. در حالی که ممکن است برای مراجعه به یک متخصص پوست دلایلی داشته باشید، دکتر محقق، متخصص پوست در دانشگاه تهران اعلام می‎کند واقعیت این است که تمام مشکلات پوستی را نمی‎توان حل کرد.


دکتر محقق چنین می‎گوید: “درمان‎های موجود برای بیماری‎هایی مانند ترک‎های پوستی، منافذ بزرگ و سلولیت می‎توانند آنها را اندکی بهتر کنند اما به طور کامل آنها از بین نمی‎برند.” بنابراین مهم است که انتظارات واقع‎بینانه‎ای داشته باشیم.
6 دلیل برنامه‎ریزی برای مراجعه به متخصص پوست
متخصص پوست نقش مهمی در تعلیم، آزمایش و درمان مسایل مختلف پوستی از جمله موارد ذیل دارد:

1- آکنه

خانم دکتر محقق توصیه می‎کند اگر آکنه‎ای دارید که به درمان بدون تجویز پزشک پاسخ نمی‎دهد، مراجعه به متخصص پوست را در برنامه خود قرار دهید. طبق آکادمی پوست پزشکی آمریکا، یک متخصص پوست می‎تواند تشخیص دهد کدام نوع درمان تجویزی، بیشترین تاثیر را برای آکنه و سبک زندگی شما خواهد داشت.

2- سرطان پوست

یک متخصص پوست می‎تواند پوست شما را از نظر سرطان پوست مورد آزمایش قرار دهد. با پزشک خانواده یا متخصص پوست در مورد اینکه هر چند وقت یک بار باید تغییرات پوست خود را بررسی نمایید، صحبت کنید. چنانچه در گروه افراد پر خطر قرار دارید – طبق موسسه ملی بهداشت اگر موهای بور و چشمان روشنی دارید و یا اگر سابقه‎ی آفتاب سوختگی‎های تاول‎زا دارید- یک آزمایش سالانه از بدن، اهمیت ویژه‎ای دارد.

دکتر طاهره محقق می‎گوید:

“ما به عنوان متخصصان پوست می‎دانیم که تشخیص زود هنگام سرطان پوست از طریق آزمایشات معمول پوست برای درمان موفق بسیار اهمیت دارد.”

در صورتی که متوجه تغییراتی در شکل، اندازه یا رنگ خال‏ های خود شدید، علاوه بر آزمایشات معمول باید به یک متخصص پوست نیز مراجعه کنید.

متخصص پوست می‎تواند قسمتی از بافت مشکوک یا همه‎ی آن را بر دارد و با میکروسکوپ سلول‎های سرطانی را بررسی نماید. متخصصان پوست افرادی را که برای دیگر سرطان‎ها تحت درمان قرار گرفته‎اند می‎بینند و تاثیراتی را که داروها بر پوست آنها دارند بررسی می‎کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *